Jak jsme si hrávali

Pokud se vám příspěvek líbí, můžete sdílet 🙂

Prováděli jsme různé taškařiny,chodili jsme na chůdách,po rukách a kdo nejdále ten vyhrává.Z jara jsme otloukali píšťaly a pak pískali jeden druhému do uší.
Potok před našim byl široký a po obou stranách byl vrouben akátovým porostem.Ten nám sloužil k nemalé radosti k provádění čertovin.Na protější straně tam kde se nalézá obchod stála židovna obchod a hostinec se širokým stále otevřeným vchodem který nám sloužil za střelnicu. V potoce jsme z bláta dělali kanony a házeli jsme je do předsíně židovi k nemalé radosti když nás žid honil.Z akátových haluzí jsme stavěli boudy. Z bláta dělali koláče a házeli je po husách které se čvachtaly v kaluži potoka.Před č.10 byla postavená asi tři metry vysoká zástava a když se při bouři valila voda, potok se proměnil v řeku a pak jsme stavěli rybníky.
S hora dědinou uhání podivné spřežení.Pes má na sobě připnutý chomout vyrobený s pantů babiččiny travní plachty a za sebou táhne vozík.Je zhotoven z dřevěné bedny od kvasnic,kolečka jsou uříznutá z kulaté tyče a jsou natřená barvou.Kluk má napřažený bič a jen se za nimi práší.Pacholek který právě projížděl kolem si řekl:ať si je švanda, uchopil bič a prásk po prvním potahu. Hrůza:ten se dal do šíleného běhu jazyk tak tak že mu nevypadl z tlamy.Chomout zůstal v blátě,vozík na pokraji cesty a pes obloukovým skokem ocitnul se za plotem.
U nás s bratrem Josefem jsme v humě od mlatu až dolů měli postavenou “železnici” i s vlakem.Ten byl zhotoven z dřevěných bedniček a na prvém byl připevněn komín se zažhnutou svíčkou. Jezdil na upraveném chodníčku kolem plotu. Jakou kilometrovou rychlostí uháněl,to nevím. U Viktorínů v šopě která doposud v humě dokonává jsme měli ráj. Hospodář byl na vojně a my,děcka jsme byli volni. Žádný na nás nedohlížel. Vždy celí houf kluků jsme se sešli u bratrance, hráli jsme na loupežníky,na školu, po zadku jsme jezdili ze střechy a díra v ní nebyla překážkou. Venku na hrazdě jsme předváděli co umíme .
V zimě u zatopených kamen hrávali jsme si s barevnými korálemi,házeli jsme na dlaně a na prsty barevné kaménky a říkali při tom: Tolik máme dětí – obrátili dlaň – tolik nám jich umřelo – tolik nám jich zůstalo.

NA PTÁČKY:Letěl ptáček bezpeřáček,padl na dub né tam a kam?Padl na javor.Každý musel pohotově vyzvat druhého.jinak dostal pohlavek

Všichni držíme prsty na stole a klepeme jimi o stůl :Když jsem šel okolo mlýna potkal jsem tam kapucína.Kapucíne drž!Když pustil,dostal pohlavek Kapucíne pusť ! Když držel dostal pohlavek.

ROZPOČÍTADLA :Hola,hola,hola – táta koupil berana – beran se mu otočil – čtvrtku piva natočil pijte,pijte páni – a já budu svámi,věřte mě to nebo ne,že napíšu třicet dvě.
Píšu píšu patnáct,ještě jednou patnáct jestli já jich nenapíšu,napiš si je sám.

Jednoka , dvoka , troka , čtvera , pága lága,ičman , čičman , čaloga , čuk

Facebook Comments Box
Příspěvek byl publikován v rubrice Z kroniky mistra knihaře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Jak jsme si hrávali

  1. ,,, a napsal:

    To rozpočítani jednoka…. Od kud znáte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *